Gondolatébresztő pontok.
2011. október 31., hétfő
Ehhez mit szóltok?
Gondolatébresztő pontok.
2011. október 27., csütörtök
Ami elmaradt ...
Szóval most is belendültem, és a lényeg lemaradt. Ki kellene választani egy izmust (futur-, exprsszion-, szürreal-) és készíteni egy ahhoz hasonló pp-t, mint amilyet tavaly készítettetek az impresszionistákról. Azaz bemutató, képelemzés, miért pont az? Küldendő nekem a feladatok24-re. Két hét múlva. Hajrá!
Hm, ugyan nem kértem meg senkit, hogy írjon, de remélem, érzitek már annyira magatokénak az ügyet, hogy írtok valamit. Akár többen is.
2011. október 26., szerda
Az ősz toposza a magyar irodalomban
Íme
A vers 1935 októberében jelent meg, József Attila betegségének súlyosbodása idején.
2011. október 25., kedd
Ez Tünde összefoglalója
2011. október 24., hétfő
Hm...
Ezek a függőben lévő meghívók.
scaronguitarist@freemail.hu | elküldve: 2011.10.24. | |
murcsiktimcsi@freemail.hu | elküldve: 2011.10.18. | |
molli93@citromail.hu | elküldve: 2011.10.18. | |
elizafaith@freemail.hu | elküldve: 2011.10.18. |
Ezek így szóórakoztak egymással. :o))
http://hu.wikisource.org/wiki/Ny%C3%A1r,_ny%C3%A1r,_ny%C3%A1r
2011. október 23., vasárnap
Jó kéréds :o)
Holnap nyelvtan .... Csütörtökön irodalom.... Pénteken .... Aztán SZÜNET!!!!
Ja, a válasz, igen. ÉN megvettem a Robinsont, és szorgalmasan olvasom, hogy novemberben játszhassunk. :o))), Nem beszélve az őszies irományaitokról: amikor elégedetten leteszem a tollat, hogy na, végre befejeztem, még mindig találok vagy kettőt. :o((( Sose fogynak el. Pótlást belőle NEM fogadok el.
Ha még nincs elegetek a pályázatokból, 28-ig még megoldható. :o)
http://www.sulinet.hu/tart/cikk/Sb/0/37016/1
2011. október 21., péntek
199 nappal az érettségi előtt...
Hol is kezdjem? Amikor megkaptam ezt a szép, nemes feladatot, hogy én írjak a blogunkba, az első, őszinte megnyilvánulásom („Te jó ég!!!”) után azért próbáltam komolyan venni a dolgot. Nem szándékozom leírni az órai vázlatot, mert szerintem azt úgysem olvasná végig senki. A lényeg, hogy nyelvtan tételeket beszéltünk át. Név szerint:
- A nyelv, mint jelrendszer,
- A nyelv és a gondolkodás,
valamint csak úgy ráadásképpen (a tanárnő kedvéért),
- A kommunikációs folyamat tényezői és funkciói.
Irodalomból Babits prófétaversei témakört elméletileg már mindenki behatóan ismeri (az óraiakat idézve: elölről, hátulról), tehát ezt a mai alkalommal mellőztük.
Hogy a hétvégére azért ne maradjunk feladat nélkül, az órán megbeszélteket (és meg nem beszélteket) erősen ajánlott alaposan áttanulmányozni, esetleg megtanulni, hogy egy „véletlenszerű” számonkérésen azért ne fürödjünk be vele.
2011. október 20., csütörtök
Így írtok ti(A Zinterneten)
ma en khaptam a nemes feladatot h irjak a blogba már a it a legelejen ki/leszogeznem(mielőtt teljesen retardáltnak néztek) h nem egy sima beszamolot szeretnek irni,egyszeruen elmeselni mi volt azoran(deatied effekt [ejtsd: diötájd) ) esetenkent 1ket humórbombont elrelyteni,hogy ne legyen unalmas majd mintaki(2.) jól vegezte a dolgát elégedetten altf4(informatikában jártasabbak alttab) combot benyomva megnézni mi történt a "fészen" ugyanakkor a fleadat rám kastély... izé vár, sőt kötelességemnek érzem átadni az emeltmagyarórán megszerzett tudást azoknak akiknek nem volt rá lehetősége. és mindezt csak most csak itt ingyen! Mert ugyebár ahogy az a tyúkos csávó is megmondta: "Kötelességet ingyen tenni kell..." Úgyhogy a beszámolómat most nem magyarul szeretném írni , hanem "zinternetnyelven"(ha már itt vagyunk az interneten). (Remélem nem probléma, amennyiben az megvan az eredeti hibátlan kézirat is, 2 perc alatt kicserélem)
szal kezdeném is...
* a vers: http://www.lackfi-janos.hu/index.php?id=176 *
Az óra további részében az Ídes Anna nevű 19 éves 1926071KD személyiszámu( na vajon miért ennyi?) nőszeméllyel foglalkoztunk. pontosabban a rola irodott muwel. Mint az előző bejegyzésből kiderült ( 2011.10.19. Édes Anna/1) kaptunkegy kérdőiwet amit megkellett csinálni. az oran. Majd ezen a 2. oran ellenoriztuk oket , logikus. Ellenőrzés alatt ki derült ki mennyire( mennyire nem) olvasta el, mennyire volt figyelmes. Am ez a jól bevett módszer minálunk:
1, olvasd el a művet
2, Tanárnő kérdéseket tesz fel róla
3, ???
4, kiderül ki nem olvasta el (szabolcs<3)
Lenyegeben ennyi volt az 1. óra.
*szünet*
Eljött a 2. óra!!!( és a Tanárnő?)
"Eljön minden esztendőben, pontosan, hűségesen. Sohasem késik, és mindig egyforma vén, egyformán jókedvű."
Pontositas:: Eljön minden órára, pontosan, hűségesen, sohasem késik, ez a rész nem kell bele, egyformán jokedvü"
Pontositas2: ma késett
A diák legnagyobb öröme ha nincs tanítás, ez az öröm érződött bennünk is( védelmünkben: csütörtök reggel második óra volt!!) aztán, el is parolgott hisz a Tanárnőnek eszébe jutott h nekünk most isa( = bizony) van mégegy óránk. Úgyhogy minimális pontatlansággal elkezödött a 2. óra is
Továbbra is Édes Annával foglalkoztunk, megtudtuk hogy Vizy és Vizyné( a munkaadói*)
házasága milyen rosz, wolt egy kislányuk, a bácsi csajja a nénit, a nénit csak a tökéletes cseléd érdekli( ez lenne Anna) Ezután jól kibeszéltük őket h menyire megalázták Annát, kinevették, megnézték h lope, kibeszeltek a hata mögött, es Anna csak türt( de ami KÉSik nem múlik[bár itt még nem tartunk]) szegény lány csak szeretetre vágyott, erre a Jancsi is kihasznalja, többször megalazza, pl teherbe ejti, vmi ketes eredetu szert ad neki, gesztenyet ad neki mint mas a lonak kockacukrot, szoval jol atveri o is.
Szal ja, itt wagyunk éppen.
végére egy szówitz:
Arany János egy nagyon meleg 1848-as júniusi napon odamegy Petőfihez, aki a nyílt ég alatt épp egy verset ír.
-Te Sándor mit csinálsz itt ilyen forróságban??
- áááá én semmit, csak forr a dalom.
Hát ennyi lett volna, megmutattam nektek hogy mi történt az órán, hogy NE írjatok mert ez förtelmes, legyetek szívesek, ne kövessétek ezt!:)
2011. október 19., szerda
Édes Anna / 1
A mai magyar óra keretin belül elkezdtünk foglalkozni Kosztolányi regényével. A per egy megjelölés arra utal,hogy folyt.köv a következő órán,tehát aki esetleg még nem jutott a könyv végére ideje sietősebbre fogni a dolgot. Kezdetnek alapvető információkkal gazdagíthattuk tudásunkat (illetve még csak füzeteinket) a témával kapcsolatban.
A regény 1926-ban íródott és keletkezéséhez több anekdota is fűződik. Az egyik az, hogy az alaptörténet egy újságcikken alapul, mely szerint egy cseléd lemészárolta a gazdáit. Másik ötletforrás felesége is lehetett, aki felvetette a tökéletes cseléd kérdését, valamint Márai Sándor naplójában leírtak alapján tudjuk, hogy Kosztolányi gyakori vendég volt nála,és a házmesterrel beszélgetve alkothatta meg Anna alakját. Ám az biztos, hogy a költőben felmerülő főkérdés az volt , hogy vajon a cseléd miért öli meg saját gazdáját?
Jellegzetessége a műnek, a laza történetbeli kapcsolódást mutató első, illetve utolsó fejezet. Ezeknek látszólag semmi közük az alap történethez, ám valami közös motívum mégis feltűnik bennük: a pletyka. Először a repülőgépből aranyláncait szórogató Kun Béláról beszéltek az emberek,végül pedig maga Kosztolányi került a híresztelések kereszttüzébe. A történet időben 1919-ben játszódik,egy fontos dátummal indulunk : július 31.,a Tanácsköztársaság bukása.
Ezek voltak a közösen megbeszélt alapok,majd utána négyes csoportokra osztva dolgoztunk egy kiosztott kérdésgyűjteményből ,így senki sem úszhatta meg a munkát : )
Az első 5 kérdés megbeszélésére jutott időnk,ezt majd valószínűleg folytatjuk.
A HÁZI FELADAT (!) utánanézni/megkeresni/tudni, hogy milyen volt Vizy Kornél és feleségének kapcsolata. Felmerült egy kósza kérdés még az óra elején, hogy mi van a Fürdéssel,amivel úgy „befürödtünk” … Nos, ez mindenkinek saját otthoni feladata szétboncolgatni,szóval ha van olyan elvetemült közöttünk,aki még mindig nem olvasta el, akkor már nagyon itt az idő! : D
Jó tanulást,olvasást –kinek mit : )
2011. október 18., kedd
Képzelt (?) riport egy sátoraljaújhelyi popfesztiválról
„Pannika, jössz Pletykába pénteken?” – ezzel a kérdéssel fogadott engem egyik nap a múlt héten Stibinger Laci, majd részvétét nyilvánította, mikor megtudta, hogy a hétvégén három napos magyar nyelvi versenyen van jelenésem.
A megmérettetés (az elmaradhatatlan üdvözlőbeszédek után) sorszámhúzással kezdődött: három napra megszűntem May Annának lenni: én voltam a G47-es fogoly a széphalmi szent otthonában. Miután három órán keresztül görnyedtünk a 15 oldalas feladatlapjaink fölött, végre én is elfoglalhattam a kollégiumi szállásomat (én később érkeztem, mint a többiek). Hamar kiderült, hogy a sátoraljaújhelyi kirándulás nem csak a nyelvtanról szól. Ugyanis a kollégiumban azonnal rájöttem, hogy tökéletesen beleillek a környezetbe: valószínűleg egyikünk sem volt teljesen normális. Volt, aki óriási ambíciókkal érkezett a helyszínre, és volt, aki biológia-kémia faktos kórboncnokjelöltként mintegy véletlenül keveredett a szónokversenyre. Az előbbi versenyzőtípusra jó példa a szomszéd szobában élő nyelvészprofesszor-asszony, aki közölte velünk, hogy a neve Zsuzsa, de mi szólítsuk inkább Zsuzsannának. Megosztotta velünk továbbá, hogy jelenleg egy szófajtani gyűjteményt olvas, és hogy ő kutató nyelvész lesz (a hanglejtésével elég erősen éreztette, hogy minket - mint holmi undorító rovarokat - egyszerűen sárba fog tiporni). A délutáni program A Magyar Nyelv Múzeumának megtekintése volt, ahol megtanulhattuk a leghosszabb szalonképes magyar káromkodást („Hát azt a Júdás apostollal összecimborázott aprópénzhamisító Poncius Pilátusát a jeruzsálemi Golgota hegyén Krisztus káromló latorképén keresztrefeszített öregapádnak!”). Később ráfagytunk az ország leghosszabb útvonalú libegőjének üléseire, este pedig díszelőadásra voltunk hivatalosak a helyi színházba.
Másnap hajnalban keltünk, mert készültünk a szóbeli feladatra, ami egy három perces nyilvános beszéd volt, valódi közönséggel, valódi színpadon, egy öttagú, egyetemi professzorokból álló zsűri előtt. Mivel a 47-es sorszámot húztam, ezért órákon keresztül vártam arra, hogy sorra kerüljek. Az idegességet mindenki másképp vezette le: a folyosón összefutottam két lánnyal, akik Lady Gaga Bad romance című számát énekelték két szólamban, páran találtak egy régi zongorát, és négykezest játszottak rajta, én pedig (szerencsétlenségemre?) leültem egy csapat mellé, akik a világ legrosszabb szóvicceit osztották meg éppen egymással. Hogy ti se maradjatok ki belőle, idézem a kedvencemet: „Lim és Lom, Í és A sétálnak az erdőben. Lim előremegy, Lom lemarad, Í meghal, A pedig ott hagyja. Lom megtalálja a halott Í-t, és elkezdi eltemetni. Lim találkozik A-val, és megkérdezi tőle: - Nem láttad Lomot? – mire A azt mondja: - TársadaLomBiztosÍtÁs.” A fogságunk alatt (ugyanis bezártak a színház épületébe) vitatkoztam még egy félig székely fiúval a romakérdés rendezésének alternatíváiról, és megtudhattam, hogy az emberi hulla legbüdösebb része az agy (a kórboncnokjelölttől). Egy idő után elfelejtettem izgulni is. A beszédünk megírására 15-20 percünk volt, a megadott négy lehetőség közül én a „Nyelvében él a nemzet” című témát választottam. Az előadásom egészen jól sikerült, a várttal ellentétben nem estem le a színpadról és nem felejtettem el a szövegemet. Arra azonban már nem emlékszem, hogy hogyan kerültem le a színpadról (nem tudom felidézni, amint lejövök a lépcsőn – állítólag más is volt így ezzel). A délutáni értékelés viszont teljesen elbizonytalanított. Kiderült, hogy volt, aki stand up comedy-szerű előadást tartott az erőszak és korrupció témában, ami után a zsűri mind az öt tagja sírt a nevetéstől. Úgy gondoltam, hogy így nem sok esélyem van bármilyen helyezést is elérni, és nagyon dühös voltam arra a bizonyos G60-asra, aki Kovács András Pétert megszégyenítő lazasággal mosott le mindenkit a pályáról. A csalódottságom elmúlt, mikor megérkeztünk (a szakközép-kategóriában induló) Omar rendezte bulira. (Omart is leginkább a félőrült szó jellemezte.) Többen kísérletet tettek arra, hogy megtanítsanak engem csocsózni, majd billiárdozni, de minden próbálkozás csúfos kudarcba fulladt. Ezen az estén teljesült egy régi vágyam is: beszélgethettem a székely versenyzőkkel, akik tényleg úgy használták a magyar nyelvet, mint ahogy azt Ábel tette Tamási Áron könyvében.
Körülbelül 2 óra alvás után elindultunk az eredményhirdetésre Kazinczy sírjához, ahol az egész társaság kékre-zöldre fagyott. Meglepő módon mégis kaptam egy különdíjat, hozzá pedig mintegy 10 kilogrammnyi könyvet.
Gratulálok mindannak, aki elég türelmes volt ahhoz, hogy eljusson az utolsó bekezdésig (azt hiszem, kicsit hosszúra sikerült a beszámoló, pedig még így is sok mindent kihagytam). Legalább fél szemöldökömet adnám azért, hogy jövőre is elindulhassak az Édes anyanyelvünk versenyen, még a bukást is fontolgatom (például tesiből).
Ave Kazinczy!
Esti Kornél "elbúcsúzkodik az olvasótól"
Ma megvizsgáltuk, hogy tulajdonképpen milyen mögöttes tartalma van ennek a teljesen hétköznapinak tűnő novellának. Milyen tanulságot vonhatunk le a történetből? Hiszen nem is sejtjük, hogy Kosztolányi jóvoltából micsoda életbölcseletet kaphatunk kézhez (amire talán még szükségünk lehet akár már most, akár az elkövetkezendő évek során). Esti Kornél történetét olvasva mi is megtanultuk azt, hogyan érdemes (csak érdemes, szerintem nem feltétlenül kell ezzel a módszerrel megpróbálni) beilleszkedni egy csoportba. Semmiképp se tűnjünk ki, ne nagyzoljunk és, ha valamit jobban tudunk a többieknél, leplezzük és tegyünk úgy, mintha velük együtt haladnánk. Vegyük igénybe az 'egészséges képmutatást'.
2011. október 17., hétfő
Kosztolányi Dezső : Esti Kornél, azaz a főszerepben még mindig kedneceink, a novellák
Azt hiszem mindent összevetve ma is egy tanulságos magyar órán vehettünk részt. Most pedig éppen ideje a házi feladat elkészítésének. Avada Kedavra Kornélok és más rosszra ösztönző alteregók!
+ info: Az órán megbeszéltek alapján minden péntek érettségi tételes nap! Tehát nyelvtanból kettő, irodalomból egy kidolgozott tétel a beugró a pénteki órára (amiket lehetséges, hogy egyesekkel is ki lehet váltani, de nem biztos, hogy megéri kipróbálni).
2011. október 16., vasárnap
Gratulálunk
az Édes anyanyelvünk verseny
országos fordulóján
Sátoraljaújhelyen a versenyen nyújtott teljesítményéért
különdíjat kapott. :o))
Gratulálunk, és nagyon büszkék vagyunk rá.
2011. október 14., péntek
És
Más: Anna ma és holnap versenyez Sátoraljaújhelyen, szorítsatok neki!
Hajrá, Anna!
Más: elküldtem egy csomó meghívót, de egyes levelezőrendszerek (pl a freemail) automatikusan spamnek tartják az effélét. Nézzétek meg a szemetesben, hátha ott van! Ha nincs, kérek a feladatok24kukacindamailponthura címeket. Köszi.
Jó pihenést, és olvass!
Mert "csak az ember olvas."
Örülök, hogy vannak akik erre járnak, de
LÉGY SZÍVES NE CSAK RENDSZERES OLVASÓNAK, HANEM
SZERKESZTŐNEK IS JELENTKEZZ.
A meghívó arra szolgál, hogy mindenki írhasson bejegyzést a blogba. És szeretném is, ha írna.
2011. október 13., csütörtök
Nem csak szomorú lehet!
Kosztolányi Dezső: Lásd, kisfiam:
Lásd, kisfiam, ezt mind neked adom most,legyen tiéd örökre az egész.
Vedd a telet és a nyarat, a lombost,
itt van neked az epe és a méz.
Ez itt a keserű s ez itt az édes,
ez a fekete és ez a fehér,
ez a nyugalom, s a láz is, hogy égess,
ez itt a méreg és ez a kenyér.
Tejet adok, de hozzá szörnyü vért is,
ölelni lágyan és birkózni kart,
és harcot is, hogy harcolj csakazértis,
a rózsa mellett ott legyen a kard.
Van még nehány elhányt és csonka holmi,
egy kis verőfény és egy-két kacaj,
viaskodó kedv, várat ostromolni,
és végezetre egy nagy, tompa jaj.
Iker ajándékot veszel örökbe,
oly ember-ízű és oly felemás,
de ember adta, nem telt néki többre,
eget ne vívj, mély kutakat ne áss.
Sötéten nyújtom ezeket tenéked,
s koldus apád most tétovázva áll,
mert nincs egyéb. Jobbjában ott az élet,
és a baljában ott van a halál.
Lásd, kisfiam, ezt rád mind feladom most,
a rugdalózót, a kacsást, a gombost,
ez itt a kispóló, ez itt a nadrág,
aztán a sapka, ez még kicsit nagy rád...
Lásd, kisbabám, ez itt a ruhatárad,
a bébinadrág és a kombidressz,
a kis lábzsák, mit este anyu rád ad –
ha kinövöd majd mindent, mondd, mi lesz?
Nézd, mennyiféle divatos fazon van,
lehetsz emós baba, vagy pici rokker.
Színes mintákról álmodol te mostan?
Ez babakék itt, ez meg asszem okker...
Áll bús apád most tétovázva, néki
az öltözködés nem épp party-time.
Melyik legyen? baljában ott a rékli,
és jobbjában ott a kardigán.
A Tanár Nő azzal kezdte, hogy most majd mutat nekünk valami olyat, amiből megtudjuk, hogy bizony Kosztolányi sem csak szomorú verseket tudott írni, majd hozzátette, hogy Babits sem és megmutatta ezt is :) :
Babits Mihály: Mozgófénykép (ezt mindenki megtalálja az interneten és mindössze két kattintás Google barátunk segítségével, viszont olyan hosszú, hogy inkább nem másolom be ide...)
Vagyis pontosítok, először Babits versét olvasta fel a Tanár Nő és utána jött a Kosztolányi Varró páros, ugyanis az utóbbi kettőn elcsámcsogtunk egy kicsit. Megállapítottuk, hogy Kosztolányi nagyon nagy útravalót szeretett volna adni gyermekének, míg Varró csak felöltöztette kisfiát, de mégis vannak egyezések a két versben (nem véletlen)
Aztán a második órán elővettük Kosztolányi A kulcs című novelláját (amit mint kiderült elég sokan nem olvastunk el, pedig kellett volna, az információ áramoltatáson még dolgoznunk kell egy kicsit):
Kosztolányi a hivatali életet mutatja be egy elég hétköznapi eseményből kiindulva (az apuka véletlen magával vitte a kamrakulcsot és ezért a kisfia utána ment a hivatalba, hogy elkérje tőle).
A kisfiú számára a hivatal, mindig is elérhetetlennek tűnt, apukája és anyukája is folyton arról beszélt, viszont ő még sosem járt ott. Kicsit csalódik, mert mint kiderült apukájának nincs szép nagy asztala, csak egy kicsi ütött kopott, meg úgy az egész nem olyan, mint amilyennek ő elképzelte... Az apukája természetesen nem örül annak, hogy Pistike a hivatalban zavarja, viszont a gyerekkel való viselkedése egy szempillantás alatt megváltozik, csak azért, hogy imponálhasson a főnökének (milyen érdekes igaz?), méghozzá oly mértékben megváltozik, hogy Pistike ettől teljesen ledöbben, mert egészen addig sosem viselkedett vele olyan kedvesen az apukája, mint akkor, ott a főnöke előtt. Érdekes :)
2011. október 12., szerda
"Követelem a szerda munkaszüneti nappá tételét. Prométheusz."
2011. október 11., kedd
Kettő, de megint én
2011. október 10., hétfő
Beköszönő
Íme a blog, amelyben megjelenthet minden, ami az órákkal, tananyaggal (velem) kapcsolatos. Szertném, ha megírnátok mindazt, ami történt, ami érdekelt, ami nem, ami jó volt, ami nem, amit szeretnéetek, és amit nem. Tudom, dogát írni, házit beadni, felelni - a nem kategória lesz, de ezen kívül. Hadd tájékkozódjon, aki akar, hogy mi minden történik, mi mindennel foglalkozunk!
Várom a társszerzők jelentkezésést.
És itt máris találhattok egy autentikus János vitéz elemzést. :o))
Nhányan kaptatok meghívót, de mivel ez a vacak csak egyenként enged felvenni meghívottakat, meguntam. Majd folytatom. Meg egyébként sincs mindenkitől érvényes imél címem.