A mai magyar óra keretin belül elkezdtünk foglalkozni Kosztolányi regényével. A per egy megjelölés arra utal,hogy folyt.köv a következő órán,tehát aki esetleg még nem jutott a könyv végére ideje sietősebbre fogni a dolgot. Kezdetnek alapvető információkkal gazdagíthattuk tudásunkat (illetve még csak füzeteinket) a témával kapcsolatban.
A regény 1926-ban íródott és keletkezéséhez több anekdota is fűződik. Az egyik az, hogy az alaptörténet egy újságcikken alapul, mely szerint egy cseléd lemészárolta a gazdáit. Másik ötletforrás felesége is lehetett, aki felvetette a tökéletes cseléd kérdését, valamint Márai Sándor naplójában leírtak alapján tudjuk, hogy Kosztolányi gyakori vendég volt nála,és a házmesterrel beszélgetve alkothatta meg Anna alakját. Ám az biztos, hogy a költőben felmerülő főkérdés az volt , hogy vajon a cseléd miért öli meg saját gazdáját?
Jellegzetessége a műnek, a laza történetbeli kapcsolódást mutató első, illetve utolsó fejezet. Ezeknek látszólag semmi közük az alap történethez, ám valami közös motívum mégis feltűnik bennük: a pletyka. Először a repülőgépből aranyláncait szórogató Kun Béláról beszéltek az emberek,végül pedig maga Kosztolányi került a híresztelések kereszttüzébe. A történet időben 1919-ben játszódik,egy fontos dátummal indulunk : július 31.,a Tanácsköztársaság bukása.
Ezek voltak a közösen megbeszélt alapok,majd utána négyes csoportokra osztva dolgoztunk egy kiosztott kérdésgyűjteményből ,így senki sem úszhatta meg a munkát : )
Az első 5 kérdés megbeszélésére jutott időnk,ezt majd valószínűleg folytatjuk.
A HÁZI FELADAT (!) utánanézni/megkeresni/tudni, hogy milyen volt Vizy Kornél és feleségének kapcsolata. Felmerült egy kósza kérdés még az óra elején, hogy mi van a Fürdéssel,amivel úgy „befürödtünk” … Nos, ez mindenkinek saját otthoni feladata szétboncolgatni,szóval ha van olyan elvetemült közöttünk,aki még mindig nem olvasta el, akkor már nagyon itt az idő! : D
Jó tanulást,olvasást –kinek mit : )
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése