2011. december 28., szerda

Üsse kő!

Látom, hogy gyakran elnéztek erre, de senki nem veszi magának a fáradságot, hogy hagyjon itt néhány jó szót. Hát megteszem én. Látván elképesztő tájékozatlanságotokat a 20. század képzőművészete terén, elkezdenélek képezni benneteket. Legyen az első Victor Vasarely, azaz Vásárhelyi Viktor. Életrajz a wikipédián, képek pedig itt.



És az illusztrációul szolgáló képek is ugyanonnan származnak.
Nézd csak meg alaposabban az első és az utolsó képet! Mit is tanultál a perspektíváról?
Az elsőn hol emelkedik ki a hasáb lapja, és hol van beljebb? Biztos? És az utolsón?

2011. december 23., péntek

Itt is

Megint nagy siker volt az adventi estünk. Furcsa dolog ez, készülünk valamire 3-4 hétig, 50-en, 60-an, vagy ha csak a kis csoportom veszem, 5-en-6-an, kerekítgetjük, szépítgetjük, izgulunk, az előadás napján felfokozott a lelkiállapotunk, aztán jön az a bizonyos 6-8 perc, és vége.  Elmúlt. Egyszeri   esemény volt, még egy ideig emlékezünk rá, még vagy 10-15 percig tart az öröm: "Ez  is sikerült..." Aztán semmi. Éreztétek már azt az ürességet, ami ilyenkor "eltölti" az embert? Üresség, szomorúság, vége a várakozásnak.  És ilyenkor elhatározom, hogy jövőre nem akarom ezt érezni. Aztán elmenőben az egyik gyerek odaszól: "Jövőre?" És ez jó. Hogy nem nyűgnek érezte, és szívesen benne lesz ismét egy idegbajos, nyűglődős felkészülési folyamatban. :o)) Köszönöm.
Ezt a bejegyzést a 11.-esek blogjába is beírtam, mert mindenkit érint.
A dalt ti is megkapjátok:
Cseh Tamás: Karácsony
Kellemes karácsonyi ünnepeket és Boldog, sikeres érettségiben gazdag új évet kívánok mindenkinek !
: )


2011. december 13., kedd

egy kis részlet Bradburrytől

"- Mindenkinek,aki meghal,hagynia kell maga után valamit,mondta a nagyapám. Gyereket vagy könyvet,festményt,házat vagy egy falat,amelyet felépített,egy pár cipőt,amit csinált. Vagy egy kertet,amelyet beültetett. Valamit,amit a kezünk megérintett,hogy lelkünknek legyen hova költöznie halálunk után,hogy ha az emberek egy fára vagy egy virágra néznek,amit mi ültettünk - minket lássanak abban.Egyre megy,mit csináltunk,csak az a lényeges,hogy ha valamihez hozzányúlunk,azt változtassuk meg úgy,hogy ránk emlékeztessen akkor is,ha már levettük róla a kezünket.A hozzányúlás módjában különbözik az igazi kertész attól,aki csak nyírja a füvet.A fűnyíró tevékenysége olyan,mintha soha nem is lett volna,a kertész egy életen át jelen van a munkájában."
...
"Hogy gyűlölök egy Status Quo nevű rómait! -mondta nekem. - Lakasd jól a szemed csodával - mondta -,élj úgy,mintha tíz másodperc múlva holtan esnél össze. Nézz körül a világban. Sokkal fantasztikusabb,mint amit az álomgyárakban gyártanak. Ne kérj biztosítékot,ne kérj biztonságot;ilyen állat soha nem létezett. S ha létezne is : a lajhárok családjába tartozna,akik a fán függeszkedve átalusszák életüket. A pokolba velük! Rázd meg a fát,hogy a lajhár lezuhanjon! "

Fahrenheit 451
Érdemes elolvasni ;)

2011. december 12., hétfő

Versekről viccet félretéve

Furcsa dolog a költészet... Vannak az írók, költők, akik életük különböző pontjain megállnak és elgondolkodnak kicsit: néha egészen mindennapi dolgokat ragadnak meg, néha meg nagyon mély gondolatok foglalkoztatják őket. Szóval ők megállnak és gondolkodnak egy kicsit, aztán ha már eleget törték a fejüket akkor tizenéveseket megkeserítő, mondhatni kegyetlen módon megfogalmazzák, hogy mire jutottak. Vagy ha nem találták meg a választ/megoldást, akkor egészen kacifántos módon, de semmiképp sem egyértelműen kérdeznek alkotásaikban.
Valójában sok célja lehet egy költőnek, de az semmi esetre sem, hogy borsot törjön, az utókor ifjú nemzedékének orra alá. Valójában gyönyörű, elgondolkodtató, esetleg akár kicsit polgár pukkasztó dogokat hagynak hátra a művészek.
Az irodalom remekműveiben mindenki megtalálhatja saját magát, mindenkinek ott van valami, ami a saját problémáit tartalmazza, mondjuk egy vers.
A másik oldalon pedig ott vannak azok, akik meg szeretnék érteni, hogy mit is mond egy adott alkotás. És ha sikerült mondjuk egy vers minden apró részletét megfelelően értelmezni, akkor beszélnek róla. És egy versről sokféleképpen lehet beszélni, lehet komolyan sőt akár a fizikát meghazudtoló tudományossággal, lehet viccesen, simán csinálhatunk kabarét egy tragédiából. De van néhány nagyon különleges vers, amikről nem beszélhetünk akárhogy, egészen egyszerűen olyan, hogy nem lehet más szellemiségben értekezni róla, mint amilyenben íródott.

És akkor lassan eljutok odáig, hogy megértsétek az előző agymenésemet és megkapjátok a választ a kérdésetekre ami feltehetően az előzőeket olvasva ez: Mit magyaráz ez az épületes idióta?!?!
A lényeg annyi, hogy itt van ez a két vers József Attila tollából és gondoltam írok majd róluk valami frappánsat, olyasmire gondoltam, hogy kiforgatom majd az egészet úgy, ahogy azt nemrég az avantgárd két képviselőjének alkotásaival tettem. De rájöttem, hogy ehhez a két vershez nem lehet viccesen hozzáállni. Egyszerűen azért nem, mert az ezekben megfogalmazott gondolatok olyan súlyúak, amit muszáj a kellő komolysággal kezelni...
Úgyhogy kezdem is:

József Attila: Tiszta szívvel

Nincsen apám, se anyám,
se istenem, se hazám,
se bölcsőm, se szemfedőm,
se csókom, se szeretőm.

Harmadnapja nem eszek,
se sokat, se keveset.
Húsz esztendőm hatalom,
húsz esztendőm eladom.

Hogyha nem kell senkinek,
hát az ördög veszi meg.
Tiszta szívvel betörök,

ha kell, embert is ölök.

Elfognak és felkötnek,
áldott földdel elfödnek
s halált hozó fű terem
gyönyörűszép szívemen.

1925. márc.

József Attila 1925-ben írta ezt a verset, ami felér egy kisebb csodával. Antonio Banderas bebizonyította, hogy ezeknek a soroknak a súlyát bárki, bármilyen nyelven azonnal megérti.Azon a bizonyos felvételen a világhírű színész amikor elkezdi olvasni a verset még nem tudja, hogy mivel áll szemben, de mire az első versszak végére ér, már úgy adja elő, mint ha előtte tudatosan készült volna rá, elszavalja, mint ha már hetek óta erre készült volna.Természetesen nem kérdőjelezem meg, hogy kellett ehhez a tehetsége is, de mindenképp figyelemre méltó a vers szempontjából.
A vers szerkezete népdalszerű. A verselése ütem hangsúlyos, minden sor két ütem. Igazi magyar jellemző a páros rím.
A vers elején megtudjuk, hogy a lírai én miben szenved hiányt. Gyakorlatilag mindenben. Még olyan dolgok sem állnak rendelkezésre, amik a létfenntartás alapjait képezik, például az étel. A költő mesterien érzékelteti a dolgok hiányainak a súlyát a "se" szó ismétlésével. A vers olvasása az első sortól szomorú hangulatot kelt az olvasóban.
Aztán megtudjuk, hogy mi az egyetlen dolog ami még van a lírai énnek, ez pedig a fiatalság, a tapasztalatok amiket az eddigi élete során szerzett, a nyomorúság amiben felnőtt és az, hogy még mennyi mindent élhet át. De még ezt is képes lenne eladni, ha senkinek nem kell akkor akár az "ördögnek" is... Hajlandó lenne elkövetni a legfőbb bűnt, csak azért, hogy a legalapvetőbb szükségleteit kielégítse. És azzal is tisztában van, hogy a bűnéért a legsúlyosabb büntetést fogja kapni. Viszont a halála után majd bosszút áll, mindent meg fog bosszulni amit elszenvedett. Azt állítja, hogy ami vele történt az az egész világ hibája, annak a világnak, amely engedi, hogy ilyen előforduljon. Viszont éppen azért, mert a bűnéért valójában nem ő a felelős, ő mindvégig tiszta marad.

József Attila: Nem én kiáltok

Nem én kiáltok, a föld dübörög,
Vigyázz, vigyázz, mert megőrült a sátán,
Lapulj a források tiszta fenekére,
Símulj az üveglapba,
Rejtőzz a gyémántok fénye mögé,
Kövek alatt a bogarak közé,
Ó, rejtsd el magad a frissen sült kenyérben,
Te szegény, szegény.
Friss záporokkal szivárogj a földbe -
Hiába fürösztöd önmagadban,
Csak másban moshatod meg arcodat.
Légy egy fűszálon a pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél.
Ó, gépek, madarak, lombok, csillagok!
Meddő anyánk gyerekért könyörög.
Barátom, drága, szerelmes barátom,
Akár borzalmas, akár nagyszerű,
Nem én kiáltok, a föld dübörög.

1924 első fele

A költő ebben a versében a világról alkotott véleményét fogalmazza meg. Szerinte egy katasztrófa közeledik. Az emberek egyszerűen megőrültek. Felszólít, hogy el kell bújni, gyémántba, bogarak közé, friss kenyérbe.
"Légy egy fűszálon a pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél."
A felszólítások folytatódnak. A költő szerint mindenkinek a helyén kell lennie és mindenkinek tudnia kell, hogy mi a dolga és azt kell csinálnia. Még akkor is rendesen el kell végezni a feladatot, ha csak egy apró része
vagyunk valaminek, mint fűszálnak az éle.
A vers végén a költő megszólítja a természetet és a mesterséges világot is, vagyis mindent és mindenkit. Kell valaki aki megváltoztatja a világot, mindegy hogy ki az vagy, hogy milyen, csak mindenképp meg kell változtatnia a dolgokat, mert ebben az állapotában nem mehet tovább.

Ui.: Ha volt türelmetek végigolvasni a fentieket, akkor azt először is nagyon köszönöm és remélem, hogy értitek, amit az elején akartam mondani.


Best of A Mester és Margarita

" Elengednek, vagy nem? - Rhujin összerezzent, a nő megnyomott egy gombot, és a kis asztal üveglapjára fényes nikkeldoboz és lezárt injekciós ampulla ugrott ki. - Hát így vagyunk?- Ordította Ivan és körülnézett, riadtan, mint a csapdába szorult vad. - Na jól van ... ajánlom magamat! - És fejjel előre nekiugrott az elfüggönyözött ablaknak. Elég nagyot szólt, de az üvegtábla a függöny mögött meg se repedt."

Érettségi

Akik emelten szeretnének érettségizni, nézzenek itt körül!
http://www.oh.gov.hu/letolt/okev/doc/ketszintu_erettsegi_2012maj/magyar_em_szob_tetel_2012maj.pdf
Szerintem nem vészes.

2011. december 10., szombat

Távoktatás ll.

Mi is az a "szabályos hangmegfelelés"?

1.Szabályos hangmegfelelések  
eredeti hang változás a magyarban
(finn példa - magyar példa)
* p- f- puu, pää, pata, pieli, fa, fő, faz(ék), fél
* k+mély mgh- h- kala, kota, kunta, hal, ház, had,
* k+magas mgh- k- kivi, käte kő, kéz
* s- eltűnt sappi epe
* -t- -z sat(a), pat(a), kot(a) száz, faz(ék), ház
* -nt- -d kunta, lintu, anta had, lúd, ad
* -mp- -b kumpu, ämp hab, eb
Azaz ha két nyelvben az azonos hangtani helyzetben levő hangok mindig azonos módon változnak meg, akkor szabályos hangmegfelelésről beszélhetünk.
És mi nem?

A nyelvek hangrendszere korlátozott (30–40 fonéma), az egyes hangok kapcsolódási lehetőségei is korlátozottak, így véletlenszerűen egész távoli nyelvekben is ugyanaz vagy hasonló hangsorok ugyanazzal vagy hasonló jelentéssel párosulhatnak:
m. nő ~ kínai nü
m. fiú ~ román fiu
m. fogoly (madár) ~ ném. Vogel 'madár'
Ha két nyelv között csak néhány ilyen (látszólagos) egyezés van, az egyezések között nem állíthatók fel szabályos hangmegfelelések és jelentésük szerint sem sorolhatók az alapszókincsbe, akkor nem bizonyítanak nyelvrokonságot.

Azaz ha a horvát csipke és a gulas cs illetve s hangja ugyanott és ugyanúgy jelentkezik, mint a magyarban, akkor nem beszélhetünk szabályos hangmegfelelésről, hanem átvételről. Ebből következik, hogy a két nyelv NEM ROKONA egymásnak. 

2011. december 8., csütörtök

Kozmutza Flóra



A mai reggel jó kis ébresztővel indult a számomra! Első órán bepótolhattam a dolgozatot,amit csoporttársaim szerdán írtak. Az első órai megmérettetés után a második órán belecsöppentem József Attila életének részletes elemzésébe. Azt hiszem nem sok olyan híres költő,író volt eddig,akinek életét ilyen részletesen tárgyaltuk volna. Sok új,izgalmas információval szolgált a Tanárnő! Nem részletezném az órán megbeszélteket,hiszen akkor talán reggelig is írhatnám a bejegyzést.:) Egy valami azonban különösen felkeltette az érdeklődésemet a témában,az pedig Kozmutza Flóra személye volt. A magyar gyógypedagógia egyik legkiemelkedőbb alakja. Kicsit keresgéltem és rengeteg alkotást találtam tőle a témában. Igazán érdekes dolgokat írt. Számomra azért fontos ez,mivel én is hasonló területen szeretnék majd dolgozni!:) Több iskolát is neveztek el Flóráról,ami szerintem nagy elismerés. A II. világháború után Bárczi Gusztávval megszervezte a Gyógypedagógiai Főiskolát,ami meglátásom szerint az első ilyen főiskola volt. A probléma az,hogy a pszichológiával kapcsolatos írásai a mai kutatási eredményeket nem tartalmazzák,így nem alapozhatunk ma már rá. Viszont indulásnak a témában érdekes lehet! Azt hiszem érdemes mélyebben beleásnom magam!:) A holnapi tételes napot ne felejtsétek el!:) A jövőhétre pedig az olvasmányok elemzése a feladat! Jó tanulást mindenkinek!



2011. december 7., szerda

Egye fene...

ha még nem kezdted el, beadhatod az elemzést gépelve is. Ha már elkezdted, és ragaszkodnál a kézíráshoz, természetesen örömmel veszem. (Kivétel Peti és ... nem, csak Peti :o)) )

2011. december 6., kedd

Irodalom meg fizika egyszerre?! Ki érti ezt?

NEWTON Maga tényleg hülye, felügyelő úr, vagy csak megjátssza magát?
FELÜGYELŐ Ide hallgasson...
NEWTON Maga komolyan azt hisz, hogy én vagyok Newton?
FELÜGYELŐ Ön hiszi.
(...)
NEWTON Ha Ernesti rájön, hogy Albert Einstein igazából én vagyok, akkor itt elszabadul a pokol.


Most, hogy a kedvenc részemet teljes nyugodtsággal megoszthattam mindenkivel, végre kirobbanthatom a pánikot: HOLNAP DOGA A 20. SZÁZADI VILÁGIRODALOMBÓL!!!!!! VILÁGVÉGE! APOKALIPSZIS!! NÉGY!!!................ megnyugodtam.

Egy kis félrevezetés: Aki számára ez nem lenne elég nyilvánvaló, Möbius vagyok. Hatalmas nagy felfedezést tettem a fizikában és olyan irigy vagyok, hogy nem adom senkinek. *kárörvendő vigyor* Mellesleg kinyírtam egy ápolónőt, aki el akart velem költözni messzire, de szerintem csak szexuálisan zaklatott. Még ilyet... Kár érte, de az élet megy tovább. Az én szerelmem különben is a fizika.

Egyébként, ha jobban belegondolunk, ez a dráma egy egész paradoxon. Van három dilis, akikről kiderül, hogy nem is azok, meg van egy "doktorkisasszony" (aki mellesleg nem is kisasszony) és róla pedig kiderül, hogy nem csak ő bolond, hanem az egész családja az volt... Ráadásul ördögi módon ellopja a világot megváltó iratokat.

Egy félőrült ember fejjel lefelé csüng egy csilláron ADIDAS CIPŐBEN??!!!?? Tudtam, hogy tetszeni fog. :) (Aki nem olvasta el, az sajnálhatja, pedig én ilyet nem sűrűn mondok :D de biztos, mindenki elolvasta... :D)

------------

Ha esetleg nem lesz készen a regényelemzés péntekre, hanem mondjuk hétfőre, de akkor ezerszer jobb és értelmesebb lesz (komolyan :D), akkor mire lehet számítani?
Egyáltalán lehet nyomtatni, vagy kézzel kell írni?
Ésésés... az utolsó kérdést elfelejtettem...

Mindenesetre sok szerencsét a holnapihoz :)

2011. december 5., hétfő

Magyar óra

írta: Sipos Etelka tanárnő és a 12. évfolyam
kiadás: 2011.12.05. -első kiadás
szereplők: Sipos Etelka tanárnő, Dürrenmatt, Beckett, és a 12. évfolyam

Figyelem! A mű valós történet alapján íródott!

1. szín

Hétfői nap, 12.42. a Tanárnő be, székek le, diákok fel,elmaradt házik ki, az óra megkezdődik.


Tanárnő: van egy kis elmaradásunk, Kriszti bemutatnád a Godot-ra várva című művet?
Kriszti: igen.
(Tanárnő félre, Kriszti be)

2. Szín

Kriszti elmeséli Samuel Beckett Godot-ra várva című művének lényegesebb tudnivalóit(szereplők,helyszín,tartalom) Az elbeszélés végén Dani fejében megfogalmazódik a gondolat: " EZ MI EZ? Szórakoztatónak szórakoztató, el is fogja olvasni amint lesz ideje, de értelmet csak rövid magyarázkodás után nyert. A beszámoló jól sikerült, érdekes volt lekötötte az ember fiát.:)

Kriszti: *elbeszélés*
...

(Kriszti el, Tanárnő be)

3. Szín

A 12. évfolyam megismeri Dürrenmatt-ot, illetve a műveit. Többek között, 'Az ígéretet' , 'A balesetet', és már el is olvasta 'A fizikusok' című művet is.

Tanárnő: Az ígéret című mű főszereplője egy rendőr, aki megkapja egy meggyilkolt kislány ügyét. A rendőr ígéretet tesz a szülőknek, hogy felderíti az ügyet. Ez addig fajul míg a rögeszméje nem lesz az eset. Rendkívüli eszével összefüggésbe hozza korábbi bűnesetekkel, és rájön, hogy egy sorozatgyilkossal van dolguk, aki a piros szoknyás szőke copfos kislányokat kedveli. Letartóztatnak egy házalót, aki kényszerből elismeri a bűnösségét, de aztán felakasztja magát. A felügyelő szerint nem ő volt, így tovább kutat. Egy kislányt használ csalinak, aki a korábbi esetekhez hasonlóan ismeretlen nagy emberrel találkozik egy tisztáson ahol csokit kap. A rendőrök csapdát állítanak, de nem jön el a gyilkos. Később kiderül, hogy egy vita után idegesen autóba szállt a gyilkos, és egy balesetben meghalt. (Dürrenmatt nagy jelentőséget tulajdonít a véletleneknek.*(rövid tartalom - megj.- a szerző)*

(Csengetnek)
(12.évfolyam ki)


Vége


Vajon hallja valaki a hangom?

O-óó gyerekek! Tényleg haldoklunk.
Nem tudom ki jár még ide, de például az utóbbi héten semmi aktivitást nem mutattunk.
(Jó, mondjuk én beszélek azzal a kemény EGY darab bejegyzésemmel, amit eddig írtam. :/ Pedig rendszeresen felnézek, csak nem tudom mit írjak. Mármint, oké, hogy az órai anyagot, de... nem szeretnétek valami mást is? Mert én szívesen csacsognék itt veletek mindenféléről. :D Na de lelkizés ennyi.)

Nagyon rövid leszek az órai anyaggal kapcsolatban, mert gondolom aki figyelt az úgyis leírta azt, amit szeretett volna, aki meg nem volt ott, örül, ha sikerül mindent pótolnia, szóval nem húzom az időt.
(Amúgy sem én készülök magyar tanárnak. Igen Cili, ez egy felhívás, hogy aktivizáld magad!)

Kriszti elemzését hallgathattuk az óra első felében Samuel Beckett: Godot-ra várva című művéről. Hát... érdekes egy alkotás. Legalábbis így első hallásra megint egy olyan amelyikre azt mondom: Te jó ég!
De azért ajánlom mindenkinek. (Leginkább azért, mert emelt magyaros vagyok és nem merem azt mondani, hogy el ne olvasd! Furán venné ki magát. Meg hát persze ízlések és pofonok. Mindenesetre azt hiszem én nem ugrom neki most azonnal. :D)

Ez után Friedrich Dürrenmatt-ról mesélt a tanárnő.
Átvettük egy kicsit az életrajzot, megtudtuk, hogy félt a véletlentől -és ez nagyban befolyásolta a műveit is- és néhány regényéről is szó esett (A baleset, Az ígéret)
Továbbá -mint azt mindenki tudja, hiszen az előző napokban csakis az ő könyvét forgattuk...cirip-cirip- ő az írója A fizikusoknak is. Erre ugyan nem jutott időnk, de gondolom nemsokára -mondjuk holnap- már ezzel fogunk foglalkozni.

Oh, és nagy hír, hogy nem holnap írunk, mivel kisebb csúszásban vagyunk. Szóval avantgard doga minden bizonnyal szerdán.

Éééééés azt hiszem ennyi. Most nem jut eszembe több. Valaki vegye át a szót. :)

2011. december 4., vasárnap

Közlemény

A blogunk látogatottsága a múlt héten így alakult:

Hungary
187
United States
18
Russia
7
Germany
2
Romania

1
Az elmúlt hónapban 
összesen
1161 kattintást 
értünk meg.
Ennek ellenére elképzelhető,
hogy a blogot hamarosan
holttá 
 nyilvánítom.
:o(
De még kihasználom az alkalmat, hogy felhívjam a figyelmeteket rá., hogy a jövő hét december 2. hete, szóval kérem a  
regényelemzést,
illetve hogy a pénteki órára
6 nyelvtan-  és 4 irodalomtétel ismeretét várom el.