2011. december 28., szerda
Üsse kő!
És az illusztrációul szolgáló képek is ugyanonnan származnak.
Nézd csak meg alaposabban az első és az utolsó képet! Mit is tanultál a perspektíváról?
Az elsőn hol emelkedik ki a hasáb lapja, és hol van beljebb? Biztos? És az utolsón?
2011. december 23., péntek
Itt is
Ezt a bejegyzést a 11.-esek blogjába is beírtam, mert mindenkit érint.
A dalt ti is megkapjátok:
Cseh Tamás: Karácsony
2011. december 13., kedd
egy kis részlet Bradburrytől
...
"Hogy gyűlölök egy Status Quo nevű rómait! -mondta nekem. - Lakasd jól a szemed csodával - mondta -,élj úgy,mintha tíz másodperc múlva holtan esnél össze. Nézz körül a világban. Sokkal fantasztikusabb,mint amit az álomgyárakban gyártanak. Ne kérj biztosítékot,ne kérj biztonságot;ilyen állat soha nem létezett. S ha létezne is : a lajhárok családjába tartozna,akik a fán függeszkedve átalusszák életüket. A pokolba velük! Rázd meg a fát,hogy a lajhár lezuhanjon! "
Fahrenheit 451
Érdemes elolvasni ;)
2011. december 12., hétfő
Versekről viccet félretéve
Nincsen apám, se anyám,
se istenem, se hazám,
se bölcsőm, se szemfedőm,
se csókom, se szeretőm.
Harmadnapja nem eszek,
se sokat, se keveset.
Húsz esztendőm hatalom,
húsz esztendőm eladom.
Hogyha nem kell senkinek,
hát az ördög veszi meg.
Tiszta szívvel betörök,
ha kell, embert is ölök.
Elfognak és felkötnek,
áldott földdel elfödnek
s halált hozó fű terem
gyönyörűszép szívemen.
1925. márc.
József Attila 1925-ben írta ezt a verset, ami felér egy kisebb csodával. Antonio Banderas bebizonyította, hogy ezeknek a soroknak a súlyát bárki, bármilyen nyelven azonnal megérti.Azon a bizonyos felvételen a világhírű színész amikor elkezdi olvasni a verset még nem tudja, hogy mivel áll szemben, de mire az első versszak végére ér, már úgy adja elő, mint ha előtte tudatosan készült volna rá, elszavalja, mint ha már hetek óta erre készült volna.Természetesen nem kérdőjelezem meg, hogy kellett ehhez a tehetsége is, de mindenképp figyelemre méltó a vers szempontjából.
A vers szerkezete népdalszerű. A verselése ütem hangsúlyos, minden sor két ütem. Igazi magyar jellemző a páros rím.
A vers elején megtudjuk, hogy a lírai én miben szenved hiányt. Gyakorlatilag mindenben. Még olyan dolgok sem állnak rendelkezésre, amik a létfenntartás alapjait képezik, például az étel. A költő mesterien érzékelteti a dolgok hiányainak a súlyát a "se" szó ismétlésével. A vers olvasása az első sortól szomorú hangulatot kelt az olvasóban.
Aztán megtudjuk, hogy mi az egyetlen dolog ami még van a lírai énnek, ez pedig a fiatalság, a tapasztalatok amiket az eddigi élete során szerzett, a nyomorúság amiben felnőtt és az, hogy még mennyi mindent élhet át. De még ezt is képes lenne eladni, ha senkinek nem kell akkor akár az "ördögnek" is... Hajlandó lenne elkövetni a legfőbb bűnt, csak azért, hogy a legalapvetőbb szükségleteit kielégítse. És azzal is tisztában van, hogy a bűnéért a legsúlyosabb büntetést fogja kapni. Viszont a halála után majd bosszút áll, mindent meg fog bosszulni amit elszenvedett. Azt állítja, hogy ami vele történt az az egész világ hibája, annak a világnak, amely engedi, hogy ilyen előforduljon. Viszont éppen azért, mert a bűnéért valójában nem ő a felelős, ő mindvégig tiszta marad.
József Attila: Nem én kiáltok
Nem én kiáltok, a föld dübörög,
Vigyázz, vigyázz, mert megőrült a sátán,
Lapulj a források tiszta fenekére,
Símulj az üveglapba,
Rejtőzz a gyémántok fénye mögé,
Kövek alatt a bogarak közé,
Ó, rejtsd el magad a frissen sült kenyérben,
Te szegény, szegény.
Friss záporokkal szivárogj a földbe -
Hiába fürösztöd önmagadban,
Csak másban moshatod meg arcodat.
Légy egy fűszálon a pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél.
Ó, gépek, madarak, lombok, csillagok!
Meddő anyánk gyerekért könyörög.
Barátom, drága, szerelmes barátom,
Akár borzalmas, akár nagyszerű,
Nem én kiáltok, a föld dübörög.
1924 első fele
A költő ebben a versében a világról alkotott véleményét fogalmazza meg. Szerinte egy katasztrófa közeledik. Az emberek egyszerűen megőrültek. Felszólít, hogy el kell bújni, gyémántba, bogarak közé, friss kenyérbe.
"Légy egy fűszálon a pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél."
A felszólítások folytatódnak. A költő szerint mindenkinek a helyén kell lennie és mindenkinek tudnia kell, hogy mi a dolga és azt kell csinálnia. Még akkor is rendesen el kell végezni a feladatot, ha csak egy apró része
vagyunk valaminek, mint fűszálnak az éle.
A vers végén a költő megszólítja a természetet és a mesterséges világot is, vagyis mindent és mindenkit. Kell valaki aki megváltoztatja a világot, mindegy hogy ki az vagy, hogy milyen, csak mindenképp meg kell változtatnia a dolgokat, mert ebben az állapotában nem mehet tovább.
Ui.: Ha volt türelmetek végigolvasni a fentieket, akkor azt először is nagyon köszönöm és remélem, hogy értitek, amit az elején akartam mondani.
Best of A Mester és Margarita
" Elengednek, vagy nem? - Rhujin összerezzent, a nő megnyomott egy gombot, és a kis asztal üveglapjára fényes nikkeldoboz és lezárt injekciós ampulla ugrott ki. - Hát így vagyunk?- Ordította Ivan és körülnézett, riadtan, mint a csapdába szorult vad. - Na jól van ... ajánlom magamat! - És fejjel előre nekiugrott az elfüggönyözött ablaknak. Elég nagyot szólt, de az üvegtábla a függöny mögött meg se repedt."
Érettségi
http://www.oh.gov.hu/letolt/okev/doc/ketszintu_erettsegi_2012maj/magyar_em_szob_tetel_2012maj.pdf
Szerintem nem vészes.
2011. december 10., szombat
Távoktatás ll.
2011. december 8., csütörtök
Kozmutza Flóra
2011. december 7., szerda
Egye fene...
2011. december 6., kedd
Irodalom meg fizika egyszerre?! Ki érti ezt?
2011. december 5., hétfő
Magyar óra
kiadás: 2011.12.05. -első kiadás
szereplők: Sipos Etelka tanárnő, Dürrenmatt, Beckett, és a 12. évfolyam
Figyelem! A mű valós történet alapján íródott!
Kriszti: igen.
Kriszti: *elbeszélés*
...
(12.évfolyam ki)
Vajon hallja valaki a hangom?
Nem tudom ki jár még ide, de például az utóbbi héten semmi aktivitást nem mutattunk.
(Amúgy sem én készülök magyar tanárnak. Igen Cili, ez egy felhívás, hogy aktivizáld magad!)
De azért ajánlom mindenkinek. (Leginkább azért, mert emelt magyaros vagyok és nem merem azt mondani, hogy el ne olvasd! Furán venné ki magát. Meg hát persze ízlések és pofonok. Mindenesetre azt hiszem én nem ugrom neki most azonnal. :D)
Átvettük egy kicsit az életrajzot, megtudtuk, hogy félt a véletlentől -és ez nagyban befolyásolta a műveit is- és néhány regényéről is szó esett (A baleset, Az ígéret)
2011. december 4., vasárnap
Közlemény
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
2011. november 30., szerda
Eredmény
2011. november 28., hétfő
Brecht
Ebbe is érdemes belehallgatni, Brecht maga énekli Kurt Weil dalát.
Ha elfelejteném
Egy példa: Miről ismered fel, ki a festő? :o))( Így persze könnyű.)
De tényleg, miről ismernéd fel?
2011. november 23., szerda
Kérdés
Más: Lassan itt a határideje annak, hogy valami jót is olvass. És feljegyzéseket készíts róla.
Szerző, szerkezet és rövid cselekmény, 2-3 szereplő jellemzése és a lényeg, mit jelent neked a mű.
2011. november 20., vasárnap
És megérkeztünk a XX. századba
An eye for Annai
http://www.youtube.com/watch?v=KX27V46eAYM
2011. november 17., csütörtök
Unatkozik?
A szereplők jellemábrázolása vagy a környezetábrázolás vagy a tárgyi világ szimbolikus jelentése. Hétfőre lapra készítsd el!
2011. november 16., szerda
35 nap a téli szünetig
Az óra eleje csendesen telt; mindenki a saját gondolataiban elmélyülve alkotta dolgozatát Franz Kafkáról és Az átváltozásról. Egyébként néhány ember eldönthette, hogy beadja-e vagy sem (a mázlisták). A többieknek sok szerencsét kívánok!
Ezután a XX. századi (főleg cseh) írókról beszélgettünk.
Jeroslav Hasek prágai humorista és szatirikus író. 1883. április 30-án született és viszonylag fiatalon, 1921. január 3-án hunyt el. Életének több érdekes momentuma is volt; például az, hogy megalapította a Lassú Haladás a Törvényes Határokon Belül pártot és az így összegyűjtött pénzt kocsmázásra költötte. Leghíresebb regényea Svejk, egy derék katona kalandjai a világháborúban (Osudy dobrého vojáka Svejka za svetové války). Hasek saját háborús élményeit fűzi bele regényébe. Többet erről nem szeretnék mondani, mert hallottam, hogy Dani osztálytársam fog kiselőadást tartani róla és nem akarom lelőni a poént. Még csak annyit, hogy jóbarátja Josef Lada illusztrálta a könyvet és elődordult, hogy egy-egy kisebb anekdotát Hasek a rajzok alapján írt meg. Egyébként, ha Prágában jártok üljetek be a Kehely sörözőbe, ahol Svejk töltötte mindennapjait.
Bohumil Hrabal egy másik vezéregyénisége a XX. századi cseh irodalomnak. Viszonylag későn kezdett foglalkozásszerűen írni (a 60-as évek elején). A Szigorúan ellenőrzött vonatok (1965) című írásából Jiri Menzel Oscar-díjas filmet rendezett. Táncórák idősebbeknek és haladóknak (1964) regénye egyetlen hosszú mondatból áll. Hozzám a Sörgyári capriccio című alkotása áll nagyon közel. Megfilmesített változatán nőttem fel, de úgy gondolom, hogy érdemes elolvasni is. Hrabal szülei életéből merít ihletet a regény megírásához, mulatságos, groteszk esetekről olvashatunk benne. Másik ismert regénye a Díszgyász, mely a Sörgyári capriccio folytatásaként fogható fel. Erre a műre is jellemző az élőbeszéd alkalmazása. Hrabal a prágai Na Bulovce kórházból kizuhanva lelte halálát. A legenda szerint galambetetés közben érte a vég.
Optimista életfelfogását jól mutatja egy idézet tőle: "édesjóistenem, ez az élet mégiscsak bolondulásig gyönyörű!"
Milan Kundera szintén cseh regényíró, drámaíró, költő és esszéista. Érdekesség, hogy 1993-tól már csak francia nyelven publikált. Boccaccio, Kafka és Heidegger munkássága nagy hatással volt rá. Leghíresebb regénye a Lét elviselhetetlen könnyűsége. Néhány éve elkezdtem olvasni, de nem jutottam a végére, mivel éretlen voltam hozzá. Szerintem a mi korosztályunk már nagyjából megérti a mű mondanivalóját. Úgyhogy lássatok hozzá, én is nekiállok, ha rájövök kinek adtam kölcsön. (A képen Kundera látható egy bájos hölgy társaságában. )
Kép. Mozog
Dali
Hrrrr, mrrrr! Vajon miért nem videót magát teszi ide bele????
2011. november 14., hétfő
Csapfúró Guido, a hősszerelmes
Megint használhatatlanok...
Szép számmal érkeztek pp-k az izmusokról, de a nótórius késők persze most is lemaradtak a határidőről. Szerinted ez azokkal szemben akik güriztek, hajtottak, és időben beadták a feladatot ...???
Ha más nem, akkor én. Legutóbb, mikor én írtam, akkor egy olyan órán voltunk túl, amikor semmit nem lehetett kezdeni velünk. Agyunk kikapcsolva pihent a fejünkben, akárcsak egy hajóroncs az óceán mélyén és eközben szemünkből az értelem halovány szikrája látszódott. Bár most inkább lustaságról volt szó.
Ez volt Anita, most jön Tünde:
2011. november 13., vasárnap
Vasárnap esti szösszenet
Ezzel már csak az a baj, hogy nem tudom miről is szeretnék mesélni, ugyanis -tekintve, hogy vasárnap este van- egy ideje már nem volt óránk.
Minden esetre én most fejeztem be az izmusos beadandómat. [Egy előző bejegyzésből: 2011. OKTÓBER 27., CSÜTÖRTÖK: Két hét múlva.Hajrá!] (Igen, ha jól látom eléggé megkésve... mint mindig :S)
Úgyhogy most hívnám fel a figyelmet, hogy aki még nem állt neki, vagy csak nem sikerült befejeznie, az húzzon bele!
Továbbá, még mindig ennél a témánál maradva:
Szeretném figyelmetekbe ajánlani David Stoupakis-t. Én most bukkantam rá, miközben a szürrealizmusról keresgéltem.
Itt a hivatalos oldala.
Valamint a Google képek.
Szerintem érdemes pár percet szánni rá, legalábbis nekem nagyon tetszenek a képei. :)
Nos, azt hiszem ennyit szerettem volna. Majd még jelentkezem.
Szép álmokat, sziasztok!
2011. november 10., csütörtök
Jó magyar szokás szerint... Avagy: Avantgárd a magyar művészetekben
Csak még egy utóirat :
"bizonyos hogy a költő vagy épít magának valamit amiben kedve telik
vagy bátran elmehet szivarvégszedőnek
vagy
vagy
madarak lenyelték a hangot
a fák azonban tovább énekelnek
ez már az öregség jele
de nem jelent semmit
én KASSÁK LAJOS vagyok
s fejünk fölött elröpül a nikkel szamovár"
:o))
2011. november 9., szerda
szerzők 2
2011. november 8., kedd
szerzők
És? Csupa senki?
2011. november 7., hétfő
2011. november 4., péntek
Ne lottózz! Avagy egy kis magyarázat
Na, talán úgy megérted, ha leírva látod.
Szóval a jelek a jelölttel való kapcsolatuk alapján 3 csoportba sorolhatók.
Ikon: a jelölő ugyanolyan, mint a jel, pl fénykép, kresztáblán a csúszásveszély vagy a tehénveszély ( :o) ).
Index: valamilyen kapcsolat van a jelölt és a jelölő között, ide tartozik az összes természetes jel: azért piros az arca, mert ..., azért hullanak a levelek, mert...., kresztáblákon a kanyarodásjelek (ha nem természetes jel, akkor kombinált).
Szimbólum: megegyezéssel jön létre, ilyen az összes nyelvi jel, kivétel a hangutánzó, hangulatfestő szavak.
Tehát a csúcs a metaforikus jelentésével és a jó fej metonimikus jelentésével is nyelvi jel, többletjelentése van, de "megegyezéssel" jött létre. Azaz szimbólum.
Más: Ha jól számolom, öten hiányoznak a csapatból. Kérek címeket a feledatok24-re, hogy küldhessem a meghívót.
2011. november 2., szerda
Off
Itt is megköszönöm nekik.
(És remélem, a kocsikulcsom is visszakapom hamarosan:o) Forgalmi nélkül úgyse lehet menni vele egy kört. :o) )
Vicces: a statisztika szerint Németországból, Dániából, Angliából és az USA-ból is vannak látogatóink. Nemzetközi hírnevünk lesz. :o))))
2011. november 1., kedd
Nyugat, avantgárd, SZÜNET (avagy minden, ami a múlt héten kimaradt)
IV. Végül egy videofelvétel Kosztolányi Dezsőről és feleségéről: http://www.youtube.com/watch?v=H-6kdto77RQ
2011. október 31., hétfő
Ehhez mit szóltok?
Gondolatébresztő pontok.
2011. október 27., csütörtök
Ami elmaradt ...
Szóval most is belendültem, és a lényeg lemaradt. Ki kellene választani egy izmust (futur-, exprsszion-, szürreal-) és készíteni egy ahhoz hasonló pp-t, mint amilyet tavaly készítettetek az impresszionistákról. Azaz bemutató, képelemzés, miért pont az? Küldendő nekem a feladatok24-re. Két hét múlva. Hajrá!
Hm, ugyan nem kértem meg senkit, hogy írjon, de remélem, érzitek már annyira magatokénak az ügyet, hogy írtok valamit. Akár többen is.
2011. október 26., szerda
Az ősz toposza a magyar irodalomban
Íme
A vers 1935 októberében jelent meg, József Attila betegségének súlyosbodása idején.
2011. október 25., kedd
Ez Tünde összefoglalója
2011. október 24., hétfő
Hm...
Ezek a függőben lévő meghívók.
scaronguitarist@freemail.hu | elküldve: 2011.10.24. | |
murcsiktimcsi@freemail.hu | elküldve: 2011.10.18. | |
molli93@citromail.hu | elküldve: 2011.10.18. | |
elizafaith@freemail.hu | elküldve: 2011.10.18. |
Ezek így szóórakoztak egymással. :o))
http://hu.wikisource.org/wiki/Ny%C3%A1r,_ny%C3%A1r,_ny%C3%A1r
2011. október 23., vasárnap
Jó kéréds :o)
Holnap nyelvtan .... Csütörtökön irodalom.... Pénteken .... Aztán SZÜNET!!!!
Ja, a válasz, igen. ÉN megvettem a Robinsont, és szorgalmasan olvasom, hogy novemberben játszhassunk. :o))), Nem beszélve az őszies irományaitokról: amikor elégedetten leteszem a tollat, hogy na, végre befejeztem, még mindig találok vagy kettőt. :o((( Sose fogynak el. Pótlást belőle NEM fogadok el.
Ha még nincs elegetek a pályázatokból, 28-ig még megoldható. :o)
http://www.sulinet.hu/tart/cikk/Sb/0/37016/1
2011. október 21., péntek
199 nappal az érettségi előtt...
Hol is kezdjem? Amikor megkaptam ezt a szép, nemes feladatot, hogy én írjak a blogunkba, az első, őszinte megnyilvánulásom („Te jó ég!!!”) után azért próbáltam komolyan venni a dolgot. Nem szándékozom leírni az órai vázlatot, mert szerintem azt úgysem olvasná végig senki. A lényeg, hogy nyelvtan tételeket beszéltünk át. Név szerint:
- A nyelv, mint jelrendszer,
- A nyelv és a gondolkodás,
valamint csak úgy ráadásképpen (a tanárnő kedvéért),
- A kommunikációs folyamat tényezői és funkciói.
Irodalomból Babits prófétaversei témakört elméletileg már mindenki behatóan ismeri (az óraiakat idézve: elölről, hátulról), tehát ezt a mai alkalommal mellőztük.
Hogy a hétvégére azért ne maradjunk feladat nélkül, az órán megbeszélteket (és meg nem beszélteket) erősen ajánlott alaposan áttanulmányozni, esetleg megtanulni, hogy egy „véletlenszerű” számonkérésen azért ne fürödjünk be vele.